Beşiktaş Taraftar Topluluğu

Beşiktaş Hakkında Tüm Bilgiler

Metrolarda yeni dönem 17 Nisan 2019

Toplu taşımaya binerken pek çok aşamadan geçtik. Ancak Çin’den gelen haberlere bakılırsa bu kez metroda daha ilginç bir aşama ile karşı karşıyayız.
 
Teknolojinin geldiği son nokta oldukça korkutucu. Kağıt biletlerden yıllar sonra bakın metroya nasıl gireceksiniz?  Yıllar öncesinde kağıt biletlerle seyahat ederdik. Daha sonra bu teknolojinin yerini içerisine para yüklenebilen kartlar aldı. 

Ancak Çinliler işi bir adım daha öteye götürmeye kararlı görünüyor. Metroya binerken artık bakın ne yapmaya başladılar? Metroya girdiklerinde artık ne kart taşıyacaklar ne de nakit para. Tabiri caizse ellerini kollarını sallaya sallaya metroya girecekler. 

Telefonlarda yoğun olarak kullanmaya başladığımız yüz tanıma teknolojisi metroya kadar inmiş durumda. Peki bu ne anlama geliyor?  Çin’in Silikon Vadisi olarak da bilinen Shenzen’de bir metro istasyonunda başlayan pilot uygulama büyük ses getireceğe benziyor. 

Vatandaşlar artık sadece yüzlerini taratarak metroya giriyor, yolculuk yapıyor. 

China Morning Post’un haberine göre yüz tanıma teknolojisi sizi metro girişinde bekliyor ve yüzünüzü tarattığınız anda hesabınızdan para çekiliyor. 

 
Yani bir yolcunun artık yanında para olmamasının ya da cüzdanını veya biniş kartını unutmasının hiçbir önemi kalmadı.

Kategori Güncel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir